Законна или незаконна е моята фотоволтаична инсталация?
Все по-често този въпрос си задават гражданите, които са инсталирали фотоволтаична система за собствени нужди с мощност до 20 kW. Темата стана доста актуална и бурно разисквана с социалните мрежи, след като държавата даде възможност физически лица да получат до 15 000 лева безвъзмездна помощ по процедура „Подкрепа за енергия от възобновяеми източници за домакинствата – Покана 1“. Бюджетът на тази процедура предвиждаше подкрепа да получат около 6000 домакинства, като в крайна сметка бяха подадени 2001 заявления за подпомагане, като не малка част от подадените проекти включваха инсталации, които са вече изградени.
При подготовка на документите за кандидатстване се оказа, че много инсталации нямат никакви документи, освен фактури от инсталатора и приемо-предавателен протокол. Оказва се, че на пазара оперират инсталаторски фирми, според които след като инсталацията е само за собствени нужди на домакинството не е необходимо да се подготвят каквито и да било документи, най-грубо казано „след като няма да продаваш тока, във вас можеш да си правиш каквото поиска“. Това обаче не отговаря на истината и се оказва, че хората си плащат за инсталация, която закона ще определи като незаконна и съответно от това следват санкции.
От тук следва и един въпрос, който все още не е дошъл на дневен ред, тъй като този тип инсталации започнаха да се изграждат масово последната година: при случай на по-сериозна повреда на инсталацията, при запалване на инсталацията или други поражения колко от тези инсталатори ще изпълнят задълженията си по гаранцията ( ако изобщо са дали такава на клиентите си, мога да посоча няколко подобни случая). И още един случай на наши клиенти, които имаха застраховка на къщата, но инсталацията нямаше никакви документи. Инсталацията се запалва, прави поражения по покрива и съответно застрахователя отказа да плати. Сега се готвят за съд, както с инсталатора, така и със застрахователя.
Какви документи трябва да подготвим и какви са стъпките, които трябва да извървим, за да изградим нашата инсталация според правилата?
Основните ни задължения са посочени в Закон за устройство на територията и Закона за енергията от възобновяеми източници. Процедурата е лесна, не предвижда издаване на разрешителни, режима е уведомителен. Разлика има тогава, когато домакинството живее в еднофамилна къща или в многофамилна, както и ако сградата се управлява в режим на етажна собственост.
Коя сграда е еднофамилна и коя многофамилна?
В чл. 97, ал. 2 на НАРЕДБА № 7 от 22.12.2003 г. за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони е регламентирано, че жилищните сгради са:
еднофамилни – с едно жилище;
многофамилни – с повече от едно жилище.
Къща на 3 етажа например може да бъде еднофамилна, когато различните етажи не са разделени като самостоятелни обекти и нямат отделни идентификатори. Къща на 2 етажа може да се окаже многофамилна, ако всеки от етажите има собствен идентификационен номер и по документи се водят 2 жилища. В тази хипотеза са например жилищните блокове. Това е най-общия пример, тъй като има много хипотези на собственост, съсобственост и етажна собственост, като всеки отделен случай трябва да се погледне индивидуално, тъй като възможните опции са различни.
Процедура за ЕДНОФАМИЛНО ЖИЛИЩЕ, за инсталация до 20kW, само за собствено потребление на домакинството:
Подгответе копие на документа за собственост и скица на поземления имот.
Обърнете се към електроинженер и инженер конструктор, които да ви изготвят проектни решения по част Електро и част Конструкции, с чертежи, схеми, изчисления, техническите спецификации и указания за изпълнението на инсталацията, гарантиращи безопасна експлоатация и защита от връщане на електрическа енергия към електроразпределителната мрежа, когато сградата е присъединена към такава. Цените за тази услуга според моите наблюдения, се движат между 300 и 600 лева без ДДС за всяка една от частите. Обърнете внимание дали имате мълниезащита на къщата, тъй като това е важно.
Изберете фирмата, която ще инсталира вашата система. Тъй като това е инвестиция, която не е евтина и трябва да ви служи дълго моя съвет освен ценовите параметри когато „си стиснете ръцете“, да подпишете и договор, в който да са указани всички данни на фирмата, цената на оборудването, цената на монтажа и други специфични неща, съобразно вашия конкретен случай. Не забравяйте също така да поискате цена и гаранция за конструкцията. Към договора поискайте да ви бъдат приложени и подробните технически спецификации на всеки един актив, който влиза в системата.
Преди да преминете към изграждане на системата трябва да подадете Уведомление до главния архитект на общината, че имате намерение да изградите фотоволтаична централа. Уведомлението е по чл. 151, ал.10 от ЗУТ. Уведомлението е по образец на съответната община, но се оказва, че има и общини, които нямат такъв образец и тогава гражданите трябва да напишат Уведомлението в свободен текст, като в него описват мощността на инсталацията и разположението и. Към това уведомление прилагате по един екземпляр от част Електро и част Конструкции.
ВАЖНО:това уведомление трябва да бъде подадено до 14 дни преди започване на изграждането.
След като сте подали Уведомлението и са минали 14 дни от него ( или повече, но не по-малко) инсталатора може да премине към изграждане на системата. След като инсталатора е изградил системата трябва да подпишете приемо-предавателния протокол, гаранциите, протокол за проведени проби и др. документи според конкретния случай. След извършване монтажа в срок ДО 14 дни собственикът на обекта заедно с изпълнителя или негов законен/упълномощен представител подписват декларация, с която уведомяват главния архитект на общината и оператора на електроразпределителната мрежа, когато сградата е присъединена към такава, че инсталацията е поставена под напрежение и е изпълнена съгласно техническата документация. Не бива да пропускате този срок!
Процедура за МНОГОФАМИЛНО ЖИЛИЩЕ, за инсталация ДО 20kW, само за собствено потребление на домакинството ( тук не се включват апартаментите в жилищни блокове):Освен всички изброени документи по-горе, включително издадено Разрешение за строеж, ви е необходимо и решение на Общото събрание на етажната собственост, когато сградата се управлява в режим на етажна собственост по реда на ЗУЕС.
Всички останали стъпки са същите, като изброените по-горе.
Това са стъпките за изграждане на система за ЛИЧНО ПОЛЗВАНЕ, с мощност до 20kW, без значение дали в системата са включени батерии или не.
Ако обаче решите да продавате излишната електроенергия, реда е по-различен и той ще бъде разгледан в следваща публикация.
Закона позволява системата да бъде изградена на покрива на жилищната сграда или вилна сграда, на фасадата или в прилежащите им поземлени имоти.
Автор: Таня Китик – юрист, консултант инвестиционно и бизнес планиране