НОВИ УМЕНИЯ – нова европейска процедура за квалификация, преквалификация и придобиване на нови умения
Динамичните промени в технологиите и производствата налагат непрекъснато осъвременяване на знанията и уменията на заетите лица, особено на тези, които са в нарастващ риск от загуба на работа. В този контекст, процедурата има за цел да подпомогне заетите лица чрез превантивни действия, включващи предоставяне на възможности за квалификация, преквалификация и придобиване на нови умения с цел адаптиране към съвременните изисквания на работодателите. Повишаване адекватността и уменията на служителите, съобразно актуалните нужди на бизнеса води до увеличаване производителността на труда, създаване на условия за устойчива заетост и осигуряване на по-качествени работни места.
Процедурата е насочена към Заети, включително самостоятелно заети лица.
Какво означава „Заетo лицe“:
– лице, което извършва работа срещу заплащане на трудово правоотношение с кандидата по процедурата, с минимална продължителност на работния ден 4 часа (по смисъла на чл. 66, ал. 1, т. 8 от КТ) или по договор за управление и контрол.
ВАЖНО: не е допустимо да бъдат включвани в обучения лица, с които кандидатът има сключен договор за изработка/услуга/поръчка („граждански“ договори) по смисъла на ЗЗД.
Няма да се включват в обученията и лица, които не работят, но имат сключен договор за работа, от която временно отсъстват поради отпуск, болест, бременност, раждане и отглеждане на малко дете, неблагоприятни климатични условия, стачка или други подобни причини.
Лицата в „субсидирана заетост“ се считат за „заети“. За заети лица се считат и самоосигуряващите се лица.
Какво означава „Самостоятелно заето (самоосигуряващо се) лице”:
– Лице, ангажирано със самостоятелен/собствен бизнес или свободна (частна) практика с цел реализиране на печалба;
– Лице, което само или в съдружие с други лица извършва стопанска дейност, работи на свободна (частна) практика или работи под аренда;
– Лице, регистрирано като упражняващ свободна професия;
– Лице, упражняващо стопанска дейност като едноличен търговец.
Какъв е размера на безвъзмездната помощ?
Всяко едно предприятие може да получи до 70% безвъзмездно финансиране по тази процедура, като точния размер зависи от размера на предприятието:
– За големи предприятия – безвъзмездно до 50% от общата стойност на допустимите разходи по проекта.
– За средни предприятия – безвъзмездно до 60% от общата стойност на допустимите разходи по проекта.
– За малки/микро предприятия – безвъзмездно до 70% от общата стойност на допустимите разходи по проекта.
За да е допустимо едно проектно предложение, то трябва да се съобрази и със следните финансови параметри:
Минимален размер на безвъзмездната финансова помощ: 20 000 лева
Максимален размер на безвъзмездната финансова помощ : 5 867 400 лева
Интензитетът на помощта може да бъде увеличен, но не-повече от 70% от допустимите разходи, при следните условия:
– с 10 процентни пункта, ако обучението се предлага на работещи с увреждания и/или работещи в неравностойно положение .
В този случай, максималният интензитет на помощта за обучение на работещи с увреждания и/или работещи в неравностойно положение за големи предприятия не може да надхвърля 60%.
Максималният интензитет на помощта за обучение на работещи с увреждания или работещи в неравностойно положение за малки/микро и средни предприятия не може да надхвърля 70%.
Когато помощите се предоставят в сектора на морския транспорт, интензитетът на помощта може да бъде увеличен до 100 % от допустимите разходи, при условие че са изпълнени следните условия:
– обучаващите се не са активни членове на екипажа, а част от извънщатния състав на борда на кораба; и
– обучението се провежда на борда на кораби, вписани в регистрите на Европейския съюз.
Кой може да кандидатства по тази процедура?
Всички физически и юридически лица и техни обединения, регистрирани по Търговския закон или да са еквивалентно лице по смисъла на законодателството на държава-членка на Европейското икономическо пространство.
Кандидата трябва да разполага и с финансов капацитет за изпълнение на проекта. В случай че кандидатът няма подадени финансови отчети към НСИ за 2023 г. или е подал в НСИ Декларация за липса на дейност за същата година, то тогава той е недопустим по тази процедура.
Друго важно условие е кандидата да е регистриран преди 30 септември 2023 година.
НЕДОПУСТИМИ кандидати по настоящата процедура са всички бюджетни организации, разпоредители с държавен/общински бюджет. Недопустими са и заетите в сферата на селското и горското стопанство, както и на рибарството и аквакултурите (и свързаните с тях преработвателни сектори), както и дейностите, свързани с ветеринарна медицина.
По настоящата процедура не е допустимо да се предоставят обучения за повишаване на квалификацията, професионалните умения и компетенции на педагогическия персонал от системата на предучилищното, училищното и висшeто образование.
Какви са допустимите дейности:
Предоставяне на обучение за придобиване или повишаване на професионалната квалификация /не по-висока от трета квалификационна степен/ на лица от целевите групи, съобразено с индивидуалните характеристики на лицето и спецификата на работното място.
Минимални изисквания към обучението за професионална квалификация:
Професионалното обучение се осъществява в съответствие с изискванията на Закона за професионалното образование и обучение (ЗПОО);
Обучението да води до придобиване на степен на професионална квалификация или придобиване на квалификация по част от професия, удостоверени със съответните документи съгласно чл. 38, ал. 2 и ал. 3 от ЗПОО;
Включените в обучението лица следва да бъдат разпределени в групи до 15 човека (приложимо за присъствена форма), в зависимост от вида и/или спецификата на обучението за постигане на максимална ефективност;
Допустимата стойност за едно обучение за придобиване на професионална квалификация, която включва безвъзмездната финансова помощ и стойността на собственото участие за един обучаем, съобразно указанията по т. 10 от Условията за кандидатстване, е съгласно приложение № 2 от Правилника за определяне на условията и реда за предоставяне на ваучери за обучение по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2027 г., Националния план за възстановяване и устойчивост и Фонда за справедлив преход, приет с ПМС № 48/04.04.2023г.;
Включените в обучението лица от целевата група да не са преминали същото по вид и степен обучение или образование
Специфични обучения, свързани с работното място, в т.ч. за придобиване на специфични дигитални умения, обучения към управленски персонал за надграждане на бизнес умения, насочени вкл. към кръговата икономика и зеления преход, въвеждане-то на нисковъглеродни, ресурсно ефективни и безотпадни процеси и технологии и др.
За целите на настоящата процедура, под „специфично обучение“ следва да се разбира обучение, което включва придобиване на знания и умения, пряко приложими към длъжността на работника в предприятието и попада извън обхвата на системата за професионално образование и обучение, и извън обхвата на обученията за придобиване на ключова компетентност, съгласно Правилника за определяне на условията и реда за предоставяне на ваучери за обучение по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2027 г., Националния план за възстановяване и устойчивост и Фонда за справедлив преход, приет с ПМС № 48/04.04.2023г.
Например, не се считат за „специфични“ следните обучения:
– Обучения за работа с информационни системи/платформи за управление на ресурсите на предприятието, като счетоводен софтуер, ТРЗ/ системи за управление на човешките ресурси, деловодни системи, обучения за внедряване на стандарти, системи за достъп и др.;
– Задължителните обучения и инструктаж по безопасност и здраве при работа в съответствие със спецификата на индивидуалното работно място и на професията, съгласно чл. 26 (2) 1 „а” и „б” от ЗЗБУТ и Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009г.;
– Задължителни обучения, касаещи сигурността/безопасността при извършваната от предприятието дейност, които се провеждат в изпълнение на изискванията на национален, европейски или международен нормативен акт, регулиращ съответната дейност;
– Обучение за работа с нововъведено работно оборудване и технологии, в случай че е осигурено такова
– Обучения за придобиване/повишаване на комуникационни умения;
– Обучения за управление на стреса и времето;
– Обучения, насочени към продажбите на продукти на дружеството;
– Обучения за разрешаване на проблеми и справяне с конфликти.
• Максимално допустимата стойност на безвъзмездна финансова помощ за едно лице включено в специфично/и обучение/я не трябва да надвишава 2500 лв.;
Обучения за придобиване на „меки“ умения (в рамките на ключова компетентност (КК) 2 – Многоезикова компетентност, КК 3 – Математическа компетентност и компетентност в областта на точните науки, технологиите и инженерството, KK 5 – Личностна компетентност, социална компетентност и компетентност за придобиване на умения за учене и KK 7 – Предприемаческа компетентност).
Всяко предвидено обучение трябва да съответства на необходимостта на работодателя, дейността му и да е в съответствие с индивидуалните характеристики и спецификата на работното място на обучаващото се лице (или бъдещата длъжност, която ще заеме в предприятието). Кандидатите следва да включат и обосноват тези обучения, които специфично ще подпомогнат уменията, необходими за конкретното работно място и за конкретното заето лице.
Обучението за придобиване на ключови компетентности може да се провежда само от обучителни организации.
Заетост на обучени по проекта лица след успешно приключване на участието им в обучение/я (устойчивост по проекта) – ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ДЕЙНОСТ
Кандидатът се задължава да запази заетостта за период от 6 месеца на поне 50 % от представителите на целевата група, които са завършили успешно участието си в приложимите дейности от 1 до 3 включително след приключването на всички обучения за конкретното лице.
Допустими разходи:
1. Разходи за провеждане на обучения за придобиване или повишаване на професионална квалификация или за придобиване на професионална квалификация за част от професия
1.1. Разходи за провеждане на обучение за придобиване или повишаване на професионална квалификация или за придобиване на професионална квалификация за част от професия
Допустимите общи разходи за провеждане на обучение за един обучаем за придобиване на професионална квалификация или за придобиване на професионална квалификация за част от професия са:
– по първа квалификационна степен – не по-малко от 300 учебни часа – 660 лв.;
– по втора квалификационна степен – не по-малко от 660 учебни часа – 1 320 лв.;
– по трета квалификационна степен – не по-малко от 960 учебни часа – 1980 лв.;
– част от професия по първа квалификационна степен – не по-малко от 200 учебни часа – 440 лв.;
– част от професия по втора квалификационна степен – не по-малко от 300 учебни часа – 600 лв.;
– част от професия по трета квалификационна степен – не по-малко от 600 учебни часа –
1 237 лв.
2. Разходи за провеждане на обучения за придобиване на „меки“ умения
2.1. Разходи за провеждане на обучения за придобиване на „меки“ умения са, както следва:
-по ключова компетентност 2 „Многоезикова компетентност“ – не по-малко от 300 учебни часа за три нива на обучение – 900 лв. за трите нива;
-по ключови компетентности 3 „Математическа компетентност и компетентност в областта на точните науките, технологиите и инженерството“, 5 „Личностна компетентност, социална компетентност и компетентност за придобиване на умения за учене“ и 7 „Предприемаческа компетентност“- не по-малко от 30 учебни часа – 140 лв.
3. Разходи за специфични обучения
3.1. Разходи за провеждане на специфични обучения, свързани с работното място
Максимално допустимата стойност на безвъзмездна финансова помощ за едно лице, включено в специфично/и обучение/я не следва да надвишава 2 500 лв.
Общата продължителност на проекта не надвишава 18 месеца. Изпълнението на дейностите следва да приключи най-късно до 31.12.2026 г.